výbor TJ Luže OD 4.3.2016

J. Gála; J. Kopecký st.; D.Terer.; P.Mužíček st.; J.Richter; ; J.Kopecký ml. ; M. Vích; 

Předseda : Jaroslav Gála

Místopředseda : Petr Mužíček st.

Tajemník: Kopecký jiří ml.

 
 

Fotbal TJ Luže v roce 2017

 

  Jaký byl rok, který kráčí ke svému konci z pohledu lužského fotbalu?  Jeden z nejúspěšnějších v jeho historii. Starší žáci se stali přeborníky okresu za sezónu 2016-17. Áčko na jaře dlouho hrálo o postupové příčky. Podařilo se znovu obnovit činnost dorosteneckého družstva…... ale popořadě.

  Na jaře fungovaly dvě přípravky- mladší a starší. Od nové sezóny 2017-18 máme jen ty nejmenší caparty ve věku 2009 a mladší, kteří startují v okresním přeboru a vedou si neskutečně dobře. Podzimní část vyhráli. O to ale nejde, soutěživost je u přípravek až na tom druhém místě. Účelem je zapojení co největšího počtu chlapců a dnes i děvčat do fotbalu. A ruku na srdce, to se nám moc nedaří. Dětí by mohlo chodit více. Trenéři Tomáš Baťa, Rosťa Malík a Vlasta Roubínek jdou tomu naproti. Na konci prázdnin zorganizovali přípravný kemp v areálu hřiště, který měl mezi dětmi  a myslím si, že i rodiči velmi dobrou odezvu. Vedení přípravek již připravuje kemp na léto 2018. A to je dobře, takovéto akce určitě přitáhnou více dětí ke sportu, v našem případě k fotbalu.

A nyní trochu statistiky. Přípravka z 16 zápasů 11 vyhrála, vstřelila neskutečných 119 gólů, z toho nejvíce David Roubínek 31, Denis Černý 23 a Denisa Malíková 19.

  V uplynulé sezóně, která končila v červnu letošního roku byli nejúspěšnějším kolektivem klubu  starší žáci, kteří s přehledem  vyhráli okresní přebor a tím udělali radost nejen klubu, ale i trenérům Daňovi, Novotnému a Víchovi. Úspěšný kolektiv se ale rozpadl. Věkově by ještě do kategorie žactva patřilo 6-8 chlapců, ale případné doplnění z kategorie z těch nejmladších  žáků nezaručovalo  důstojné fungování v následujícím soutěžním ročníku a bylo by to pro ty nejmenší hodně fyzicky náročné. A protože se rýsovala možnost znovu obnovit družstvo dorostu, které potřebujeme jako sůl, s tím že by je ještě doplnili ti nejstarší z kategorie žactva, kývli jsme na to. Dorostenci startují v takové minisoutěži okresu o 4 účastnicích, kde si vedou velmi dobře. Se Sokolem Svratouch se přetahují o první místo. Soutěž je nalosována tak, aby kluci měli dostatečný počet zápasů. Krajský fotbalový svaz nám nabízel přímou účast v soutěžích kraje. Na to jsme si ale netroufli. Snad, kdyby se vypsala kategorie mladšího dorostu. Dorostenci po podzimu jsou na druhém místě se 17 body. Vede Svratouch, ten má bodů 20. Nejvíce branek dali Ondra Dostál-9, Jáchym Rychtařík 6 a Šimon Suchý 4.

Ještě k žactvu. Platnými členkami  kolektivu byla děvčata Martiny Baťová a Doudová, Denisa Kopecká a Bára Tichá, která  již v kategorii věkově vyšší-dorost  s chlapci startovat nemůžou. Byla by škoda, kdyby holky přestaly hrát fotbal. Proto bylo od nich prozíravé, že přestoupily do FK Agria Choceň, kde dívčí fotbal provozují mnoho let a mají poměrně dobré výsledky. Přejeme děvčatům jen samé úspěchy.

 

  Béčko na jaře opustilo 3. třídu okresu. Již jim nebylo nic platné zlepšení se  v závěru soutěže. Sestupu nešlo zabránit, ztráta byla veliká. Kolektiv ale v následující sezóně pokračuje v dobrých výkonech a je to hned znát na výsledcích a postavení v tabulce nejnižší třídy okresu. Dovoluji si tvrdit, že nejvíce všemu pomohla dobře nastavená spolupráce s áčkem, kdy hráči širšího kádru A týmu, kteří neodehráli  potřebný počet minut, šli hrát za rezervu. Podmínkou ale bylo, aby startovali na těch pozicích, které hrají v áčku. Hned to bylo znát na předváděné hře a následně výsledcích. Kolektiv rezervy je mladý a perspektivní. Je nyní jen na samotných hráčích jak chytnou šanci za pačesy a přesvědčí trenéra A týmu k nominaci do prvního mužstva.

Béčko vede 4. třídu. Ve dvanácti zápasech jen překvapivě nebodovalo doma v derby s Jenišovicemi.

Ostatní zápasy rezerva vyhrála. Rozstřílel se Láďa Novák, který dal 11 gólů. Dále nejvíce branek dali hráči Danek Klenor a Michal Kapitola á 8.

 

  Samotnou kapitolou jsou předváděná hra a výsledky A týmu. Ze 13  zápasů je 12 vítězných. Jediná prohra na umělé trávě ve Svitavách je připravila o zapsání do fotbalové Guinnessovy knihy rekordů, protože si myslím, že v celé naší republice nikdo neodehrál podzimní část mistrovské sezóny bez ztráty kytičky. O to víc mě osobně prohra ve Svitavách mrzí. Čekal jsem ji s někým jiným. Třeba s Rohovládovou Bělou, která nám doma do 60. minuty nedala žádnou šanci. Kluci se ale potom neskutečně vzchopili a otočili výsledek.

Základem nadstandardních podzimních výkonů byla hra již na jaře. Do posledních kol jsme bojovali o postupová místa, ale poslední dva zápasy vše zhatily a družstvo skončilo v sezóně 2016-17 na i tak pěkném  7.místě. Do nové sezóny se šlo s jasně daným cílem skončit na stupních vítězů. Složení kolektivu tomu nahrávalo. V letní přestávce tým posílil, přišli hráči Hrubý, Kroutil a Radouš, kteří chtěli za Luži hrát. Nikdo ale nečekal, že to podzimní postavení v tabulce bude takové. 13 odehraných zápasů, 12 výher, 36 bodů, 70 vstřelených branek. Na nich se nejvíce podíleli hráči Hrubý 22,Veis 14, Kroutil 12 a Bareš 8. Ale co je nejpodstatnější je náskok 9 bodů a 10 bodů  před druhým D. Újezdem a třetím V. Mýtem. Vím, ještě je před námi jaro, soutěž je dlouhá, může kolektiv postihnou série zranění, přesto všechno je jasně zaděláno na postup. A s tím se nyní v zimní přestávce musí popasovat především výbor klubu, který se musí postarat o finanční zázemí. V letošním roce jsme konečně dosáhli i na dotace kraje a ministerstva, ale jak to bude v roce 2018 je zatím ve hvězdách. Věřím, že ruku k dílu přiloží jako tradičně město, za což sluší poděkovat. Že neztratíme podporu sponzorů: ALA a.s. Řepníky, Čepro-Votava cz, Digi-link.eu, GAS Hutira Skuteč, Jiráček Luže, PLUS JIP prodejna Luže, STAVER Luže s.r.o., VANKO CZ s.r.o a dalších drobných přispívatelů,  i sem směřuje můj velký dík. Ba naopak, že počet bannerů se na hřišti ještě rozšíří. Budeme jen rádi.

  Je hodně názorů pro postup, hodně proti. Ale tato šance se již nemusí v historii oddílu opakovat.  Řeči, že za A tým hraje málo místních fotbalistů neberu. Protože si myslím, že hrát fotbal jen tzv. se svými  dnes moc nejde. No vlastně jde, ale budeme hrát nějakou třetí, čtvrtou třídu. Dnes i týmy okresu mají ve svém kolektivu tzv. cizáky. Větší přínos vidím v neskutečné propagaci města. O Luži se ve sportovním hnutí a nejen v něm v kraji mluví. A návštěvy 150 bavících se diváků také o něčem svědčí. Využijme hozenou rukavici a seberme ji.

  Blíží se čas Vánoc, brzy vstoupíme do roku 2018. Přeji  příznivcům fotbalu, sponzorům,kolegům funkcionářům oddílu, trenérům a hráčům pohodové a klidné svátky vánoční, pevné zdraví a mnoho štěstí v roce následujícím.

 

 

 

 

 

 

                                                                                              Jaroslav Gála -předseda oddílu