klikni na odkaz

                        změny pravidel v kopané,

Ohlédnutí za malou kopanou

 

    Malá kopaná vznikla v Československu v 70. letech minulého století. Navázala tak na fotbal, který se od nepaměti hrál na kdejakém volném plácku. Později v 80 letech se začaly pořádat pod  tehdejší mládežnickou organizací SSM různé regionální a celorepublikové turnaje. Vznikla populární Hanspaulská liga, později v našem regionu v Pardubicích do dneška populární liga PAMAKO (Pardubická malá kopaná). Ne vždy byla ale malá  kopaná na výsluní. Především vstupem malé kopané do sportovních hal a vznikem futsalu začala být na ústupu. Dnes tomu tak není. Pod hlavičkou Asociace malého fotbalu se hrají celostátní a regionální soutěže. Naše reprezentace patří ke špičce světa. V letech 2010 a 2018 vyhrála mistrovství Evropy a v roce 2017 dokonce i světové.

 V roce 1990 začal rozvoj malého fotbalu i v Luži. Spolek ABC, jehož tahounem byl  Pepík Němeček, zorganizoval za finanční podpory soukromé firmy Kučera- výroba nábytku 1. ročník turnaje v malé kopané.

Později turnaj přešel za finančního přispění fy STAVER, za což se sluší poděkovat, pod hlavičku fotbalového oddílu a je to až neuvěřitelné , že  jsme letos pořádali již 25. ročník turnaje v malé kopané. Turnaj  v minulosti patřil k největším v regionu. Pravidelně se ho zúčastňovalo na 30 i více družstev, dá se říci, že od Prahy až po Brno. Poslední dobou trochu strádal, účastníků  bývalo tak do deseti týmů. Ovlivněno to je především neskutečným množstvím turnajů v regionu a také je i umění se tzv. trefit do toho správného termínu. Na jedné straně na našem turnaji ubývá kvantita,na druhou stranu ale stoupá kvalita. Poslední dobou se zúčastňují týmy, které ve svých řadách nemají žádný čutálisty, ale dobré fotbalisty. Jinak tomu ani nebylo letos, kdy hráči jako Radouš, Kroutil, Veis, Hrubý, Zavřel ml., Mužíček a další a další předváděli malý fotbal jak velí tradice, plno fines, kliček, prostě strčko brčko. Bylo by jen na škodu, jak se i uvažovalo, dále turnaj nepořádat.

 Na turnaji startovalo 10 týmů rozdělených do dvou skupin po 5 družstev. Ve skupinách se hrálo tzv. každý s každým. První čtyři týmy postupovaly do play off, kde vítěz skupiny hrál se čtvrtým týmem z druhé skupiny a naopak, následně se hrálo semifinále a finále. Celý turnaj vyhrálo zaslouženě družstvo STAVER Luže. Což určitě udělalo radost podporovateli turnaje.

 

Pořadí sk.: A     1.STRČKO BRČKO  (hráči z Pardubic a okolí)

                           2.KOSOVO (tradiční účastník turnaje- Láďa Novák ml., Víťa Hrubý, 

                                                       Dan Klenor, David Koukal…)

                           3.YOUNG BOYS (hráči z Hlinska a okolí)

                           4.BOMBY k TYČI (Jarda Kroutil, Michal Radouš, Lukáš Naď)                                                                           

                                  5.MILDA (Milda Kolář a hráči z V. Mýta a Č. Heřmanic)

 

                sk.: B   1.STAVER (Adam Zavřel,Petr Mužíček + repre futsalu  U19 a U21) 

                              2.HESPRO (Mára Veis, Ondra Merkl,….)

                          3.PRAŠIVÝ PSI (Chrudim a okolí)

                          4.PRORYV (Bohdan Danyleichuk a Ukrajinci žijící ve V. Mýtě)

                          5.MALÉ DIVY (Jenišovice, Lozice…..)

 

Play off:  Strčko Brčko : Proryv  10 : 3

                Kosovo :Prašivý psi      3 : 0

                Staver : Bomby k tyči    7 : 2

                Hespro: Y. Boys            3 : 3  na penalty postoupilo Hespro

                

SEMIFINÁLE:   Staver : Kosovo            5 : 1

                          Strčko Brčko : Hespro  4 : 1

 

FINÁLE:            STAVER  :  STRČKO  BRČKO  6  :  4

 

KONEČNÉ  POŘADÍ :   1.  STAVER

                                        2. STRČKO BRČKO

                                        3. KOSOVO ( na penalty)

                                        4. HESPRO

 

                                                                       J. Gála

Na slovíčko s předsedou fotbalového klubu Jaroslavem Gálou……

 

První mužstvo vstupuje do druhé sezóny krajského přeboru. Traduje se, že druhý rok bývá těžší než první. Jak se kolektiv připravuje a budou v týmu nějaké změny?

V době uzávěrky Zpravodaje se o posilách teprve jedná. Je jisté, že se ze Slatiňan vrací rozdílový hráč Michal Radouš. Bota nás tlačí na postu brankáře. Vždyť pro tři družstva (A,B a dorost) máme jen tři gólmany a hráčskou legendu,nestárnoucího Františka Richtera. Tady bude třeba někoho přivést, ale jak každému říkám, brankáři jsou nedostatkové zboží.

Co se týče přípravy, tam mnoho změn nečekejme. Letní období je hodně krátké, trochu se opráší fyzička a k tomu se přidá pár přípravných zápasů.

 

Náš kádr patří mezi nejstarší v soutěži. Stálo by za to  mužstvo omladit, možná i hráči z B družstva. Mají vůbec šanci se dostat do týmu?

Nerozděluji hráče podle věku, ale podle výkonnosti. Všichni hráči stojí na začátku přípravného období na stejné startovní čáře, a je jen na nich jak doběhnou do cíle. Někdy mi ale připadá, že hráči rezervního týmu nemají ani zájem porvat se o místo výše. Je fakt, že to někdy hodně bolí. Bez pořádného tréninku to ale prostě nejde.

 

Když se zamyslíš nad tím v jaké společnosti náš klub působí (H. Městec, Holice, Choceň, Litomyšl, Svitavy, atd.), jsou v Luži podmínky pro učinkování v krajském přeboru?

Peněz není nikdy dost. Sehnat zapálené sponzory v našem malém městě a okolí není žádná legrace, ale nestěžujeme si. Ba naopak, je potřeba z tohoto místa poděkovat všem našim sponzorům a podporovatelům. Jejich jména má možnost návštěvník areálu zjistit na bannerech kolem hrací plochy. Samozřejmě poděkování patří městu za podporu finanční i materiálovou. Na druhou stranu si myslím, že naši hráči nedělají po pažitech celého kraje Luži ostudu.

V bledě modrém to je s funkcionáři. Byli bychom rádi, kdyby se do práce klubu zapojilo více bývalých hráčů především pro práci s mládeži. Dveře k nám mají otevřené zájemci o propagaci naší činnosti formou spravování našich webových stránek, vývěsních skříněk, rozhlasových relací v době zápasů. Hledáme odborníky na oblast dotačních programů. Rád bych se sešel s někým, kdo by věděl něco o historii fotbalu ve městě. Je potřeba ale říci, že je to práce zadarmo a připravuje vás o váš osobní čas.

Samostatná kapitola je areál. I když jsem naplavenina, myslím si, že nikdy v Luži neměli  hráči i diváci takové podmínky jaké jsou nyní. Což velmi často potvrzují i hráči a příznivci soupeře. Je určitě dobře, že areál patří městu.

Nesmí se ale usnout na vavřínech. Umělá plocha pomalu dožívá, tréninková travnatá plocha připomíná spíše autodrom. Řešení by také zasluhovalo posílení závlahy travnatých ploch.

Do budoucna by určitě stálo za to vypracovat určitý generel rozšíření sportoviště pro potřeby dalších sportovních oddílů, školy, hasičů i veřejnosti. Když tak jezdím na kole po okolí, tak  trochu závidím občanům Chroustovic, Osíku, H. Újezdu, apod. za velmi praktická nová sportoviště. 

 

 

                                                                            Ptal se   Aleš Zavřel

TJ Luže -sezóna 2018-19

 

    Jaká byla mistrovská sezóna 2018/19?  A mužstvo jako nováček krajského přeboru obsadilo solidní 10. místo. K 27 podzimním bodům přidalo na jaře 16. Možná, že se po podzimních výkonech a 5. místě, čekalo více. Ale odchod pěti hráčů základní sestavy by asi zacloumal i se zkušenějším týmem.

V podzimní části mužstvo hrálo fotbal, který se divákům líbil, body za vítězství až nečekaně rychle přibývaly. Dokonce 6 kol náš tým vévodil tabulce krajského přeboru. Jarní část již byla o něčem jiném. Již zimní přípravné zápasy ukázaly, že průvan v základní sestavě značně oslabil mužstvo. To se i potvrdilo v prvních mistrovských zápasech jara.

Diváci se nestačili divit. Naši nehrají fotbal, ale kopanou, soupeři nás lehce přehrávají, v tabulce se posouváme níže a níže. Bylo třeba s mužstvem něco dělat, znovu ho nastartovat na správnou vlnu. Po vzájemné dohodě končí trenér M. Kaluža a k mužstvu se vrací Marek Kopecký. Mužstvo začíná postupně měnit herní projev a bylo jen otázkou času, kdy se dostaví i vítězství. Konečně  začátkem dubna proti D. Újezdu urveme tolik očekávané první jarní body. Následuje ale zase šňůra neúspěchů. Až měsíc lásky vše otáčí. Naplno bodujeme ve třech zápasech za sebou. Mužstvu se vrací sebedůvěra a herní projev z podzimní části, diváci znovu nešetří potleskem. Ale pozor, nová mistrovská sezóna klepe na dveře, a říká se, že ta následující, po té premiérové, bývá těžší. 

  Rezerva áčka na tom na jaře byla ještě hůře. Podzimní výkony  vyšuměly jako pára nad hrncem a místo deklarovaného boje o postup do okresního přeboru se mužstvo propadalo v tabulce. Kolektivy áčka a béčka jsou vlastně spojené nádoby. Nedaří-li se jednomu, odnese to i ten druhý. Rezerva na podzim těžila ze širokého kádru prvního mužstva. Odchodem stabilních hráčů sestavy áčka v zimní přestávce značně prořídl kádr A a nebyly již síly pomáhat béčku. Dalším problémem, pro mě zásadním, byl značný pokles tréninkové morálky B mužstva. Solidní fotbal na okresní úrovni se nedá hrát bez tréninku, je potřeba  alespoň jednou za týden pořádně potrénovat. V jiném případě hrajeme jen proto, abychom si udělali žízeň.

 

 Dorost nám udělal největší radost, vyhrál meziokresní přebor týmů z okresů Svitavy, Ústí n.O. a Chrudimi.  Týmu   prospělo vytvoření tzv. souklubí s Dynamem Rosice. Dostatečný počet hráčů vytvořil zdravou konkurenci. Poděkování patří všem hráčům, ale především vedení kolektivu kolem Milana Vícha.

 Mladší žáci se celou mistrovskou sezónu  potýkali s nedostatečným počtem hráčů, proto si museli vypomáhat hráči z přípravky. Přesto jejich výkony byly nadějné a v celkové tabulce meziokresního přeboru obsadili 6.místo.

 Nadějí do budoucna je kategorie přípravek. Je radost sledovat ty nejmenší jak dělají první krůčky, třeba jednou ke slávě.

Přes všechno to pozitivní u těch nejmenších si nemůžeme nějak vyskakovat. Úbytek dětí ve fotbale je alarmující. Není to dáno jen tím, že všeobecně děti a mládež méně sportují, ale i tím, že dnes mají větší výběr sportů a dnes i atraktivnějších než je fotbal. Proto musíme v klubu přijít, vedle úspěšného letního kempu, s něčím, co bude pro ty nejmenší  zajímavé a přivede je mezi nás.

 

 

 

 

                                                                                              Jaroslav Gála